Azərbaycan Universitetinin İctimai elmlər kafedrasının müdiri, professor Qabil Əliyevin “Qarabağ dəmir yolları” adlı məqaləsi “İrs Heritage” jurnalının 2022-ci il 51-ci sayında dərc olunub. Məqalədə XIX əsrin sonu – XX əsrin başlanğıcında Qarabağın şimalından cənubuna – Araz çayına və şərqə– Xəzər sahillərinə doğru inşa edilməsi planlaşdırılan dəmir yolu layihəsi haqqında məlumat verilib.  Müəllif bəhs edilən dövrdə Qarabağ diyarının zəngin təbii sərvətləri və iqtisadi potensialının bu layihənin irəli sürülməsi üçün başlıca şərt olduğunu vurğulayıb.
Qeyd edək ki, “İrs Heritage” jurnalı 18 dildə, o cümlədən rus, ingilis, alman, çin, ərəb dillərində dünyanın 65-dən çox ölkəsində yayımlanan mötəbər nəşrdir. Jurnalda müntəzəm şəkildə Azərbaycan tarixi, mədəniyyəti, bədii sənəti və bu kimi sahələr haqqında maraqlı məqalələr dərc olunur.

Professor Gabil Aliyev\`s article is published in \
The article "Karabakh railway" by professor Gabil Aliyev, head of the Department of Social Sciences of Azerbaijan University, is published in the journal "Irs Heritage" No. 51, 2022. The article provides information about the railway project planned to be built from the north of Karabakh to the south - Araz River and east - to the Caspian coast in the late 19th - early 20th century. The author emphasizes that the rich natural resources and economic potential of the Karabakh lands during the mentioned period was the main condition for the promotion of this project.
It should be noted that "IRS Heritage" is an authoritative publication issued in more than 65 countries of the world in 18 languages, including Russian, English, German, Chinese, and Arabic. The journal regularly publishes interesting articles about Azerbaijan’s history, culture, art etc.