“Qüvvət elmdədir” adlı esse müsabiqəsi başa çatıb
Azərbaycan Universitetinin tələbələri arasında klassik Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin yaradıcılığına həsr olunmuş “Qüvvət  elmdədir” adlı esse müsabiqəsi başa çatıb. Müsabiqənin münsiflər heyəti tərəfindən filologiya (Azərbaycan dili və ədəbiyyat) ixtisası üzrə təhsil alan IV kurs tələbəsi Aytəkin Kərimova I yerə layiq görülüb.
Qalibə I dərəcəli diplom və “Xəmsə” kitabı hədiyyə olunub. Müsabiqəyə esse təqdim edən digər tələbələrə isə “iştirakçı seritifkatı” təqdim edilib.
Esse müsabiqəsinin keçirilməsində məqsəd Nizami Gəncəvi yaradıcılığında elmə, biliyə və istedada verilən dəyərin təhlil edilməsi, cəmiyyət üçün onun faydasının tələbələrə aşılanması, tələbələrin esse janrı və müvafiq yazı prinsiplərini öyrənməsi və analitik düşüncə tərzinin formalaşdırılmasıdır.
Müsabiqə Azərbaycan Respublikasında 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 05 yanvar 2021-ci il tarixli Sərəncamının və Azərbaycan Universitetinin “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində həyata keçiriləcək tədbirlər planının icrasının təmin edilməsi məqsədi ilə həyata keçirilib.

The essay contest Power is in science is over
The essay contest "Power is in science" dedicated to the works of Nizami Ganjavi, a prominent representative of classical Azerbaijani literature, genius poet and thinker, has ended among the students of Azerbaijan University. Aytekin Karimova, a fourth-year student majoring in philology (Azerbaijani language and literature), was awarded first place by the jury of the competition.
The winner was awarded a first-class diploma and the book "Khamsa". Other students who submitted essays to the competition were awarded "participant certificates".
The purpose of the essay competition is to analyze the value given to science, knowledge and talent in Nizami Ganjavi's work, to instill its benefits for students in society, to teach students the genre of essays and relevant writing principles, and to form an analytical mindset.
The competition was held to ensure the implementation of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated January 5, 2021 on the proclamation of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi" in the Republic of Azerbaijan and the action plan of the University of Azerbaijan within the "Nizami Ganjavi Year".