Rektor Səadət Əliyeva Britaniya səfirliyinin tədbirində iştirak edib
Azərbaycan Universitetinin rektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Əliyeva  Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı Səfirliyinin təşkil etdiyi ənənəvi “Börns Gecəsi”ndə iştirak edib. Xarici qonaqlarla yanaşı Azərbaycanın tanınmış ziyalılarının da iştirak etdiyi tədbir Britaniya poeziyasının şotland əsilli klassik şairi Robert Börnsə həsr olunub. Rektorun tədbirdə iştirakı səfirliyin dəvəti ilə baş tutub.
Tədbirdə rektor, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Əliyeva və filologiya elmləri doktoru, professor Şahin Xəlillinin “Robert Börns: şeir, nəğmə körpüsü və sözlə hörülmüş dünya” kitabının təqdimatı da olub. Qlazqo Universitetinin professoru Naycel Liskin ön söz yazdığı kitabda şairin həyat və yaradıcılığına dair ədəbi esselər, onun şeir və nəğmələrinin bir qisminin orijinaldan tərcümələri, eləcə də dövlət xadimi, şair və yazıçıların Börns haqqında mühakimə və şərhləri təqdim edilir. Börns yaradıcılığı çərçivəsində Azərbaycan – Şotlandiya qarşılıqlı əlaqələrinə dair rəsmi sənəd, tarixi əsərlər və yaradıcılıq nümunələri diqqətə çatdırılır.
Qeyd edək ki, Robert Börnsün dünyaya gəldiyi tarix hər il dünyanın bir çox ölkəsində böyük təntənə ilə qeyd edilir.

Rector Saadat Aliyeva Attended the Event of the British Embassy
Rector of Azerbaijan University, PhD in Philology Saadat Aliyeva attended the traditional “Burns Night” organized by the British Embassy in Azerbaijan. The event, attended by both international guests and prominent representatives of Azerbaijan’s intellectual community, was dedicated to the Scottish-born poet and classic of British poetry Robert Burns. The Rector’s participation in the event was by invitation from the Embassy.
During the event, a presentation was made of the book by Rector Saadat Aliyeva, PhD in Philology, and Doctor of Philology, Prof. Shahin Khalilli, titled “Robert Burns: a world woven with poetry, song bridge and words”. The book, with a preface by Professor Nigel Lisk from the University of Glasgow, presents literary essays on the life and work of the poet, translations of some of his poems and songs from the original, as well as insights and commentaries by political figures, poets, and writers about Burns. The book also highlights official documents, historical works, and creative examples of Azerbaijan-Scottish relations in the context of Burns' work.
It is noteworthy that the birthday of Robert Burns is celebrated with great enthusiasm annually in many countries around the world.