Şəhid Fəxrəddin Qurbanlının xatirəsinə bulaq kompleksi və ev muzeyinin açılışı olub
Aprel şəhidi və Azərbaycan Universitetinin məzunu Fəxrəddin Qurbanlının xatirəsinə qoyulmuş abidə-bulaq kompleksi və ev muzeyinin açılışı olub. Şəhidin doğum günündə baş tutan açılış mərasimində Binəqədi rayon icra hakimiyyəti, Binəqədi qəsəbə bələdiyyəsi, Azərbaycan Universitetinin nümayəndə heyəti, Qorxmaz Baxşıyev adına 179 nömrəli tam orta məktəbin müəllim-şagird kollektivi, şəhidin ailə üzvləri və yaxınları, qəsəbə sakinləri, media və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak edib.
Çıxışlarda Aprel döyüşlərinin böyük əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb, gənclərin vətənpərvərlik ruhunu yüksəltdiyi qeyd olunub, Fəxrəddin Qurbanlının həyat yoluna nəzər salınıb, onunla bağlı xatirələr bölüşülüb. Şəhidin atası Seyfəddin Qurbanlı dövlətimiz tərəfindən şəhid ailələrinə göstərilən diqqət və qayğıya görə minnətdarlığını bildirib.
Açılış mərasiminin ardından abidə-bulaq kompleksinə baxış və ev muzeyi ilə tanışlıq olub.  Ev muzeyində şəhidin həyat yolunu əks etdirən fotolardan ibarət stend yer alır və şəxsi əşyaları, təltifləri nümayiş olunur. Abidə-bulaq kompleksi şəhidin yaşadığı və adını daşıyan küçədə yerləşir.
Qeyd edək ki, Qurbanlı Fəxrəddin Seyfəddin oğlu 1994-cü ildə Bakı şəhərinin Binəqədi rayonunda anadan olub. Qorxmaz Baxşıyev adına 179 nömrəli tam orta məktəbi bitirib. 2011-ci ildə Azərbaycan Universitetinin Sosial iş ixtisasına qəbul olub. Əlaçı və nümunəvi tələbə olan Fəxrəddin Qurbanlı “Hüquq Dünyası” Hüquqi Təbliğat İctimai Birliyi, “SOS” Uşaq Kəndləri, UAFA (United Aid For Azerbaijan - Azərbaycana birgə yardım) kimi təşkilat və layihələrdə könüllü kimi işləyib. 2015-ci ildə Sosial iş fakültəsindən üçüncülüklə məzun olub. Həmin ilin iyul ayında hərbi xidmətə yollanıb. 2016-cı il aprel ayının ilk günlərində cəbhə xəttinin Tərtər istiqamətində erməni hərbi birləşmələrinin təxribatının qarşısını alarkən şəhid olub. Sabunçu rayon Pirşağı qəsəbəsindəki kənd qəbiristanlığında dəfn edilib. Ölümündən sonra "Hərbi xidmətdə fərqlənməyə görə" 3-cü dərəcəli medalı ilə təltif olunub.
Azərbaycan Universiteti tərəfindən 2016-cı ildə “Şəhid Fəxrəddin Qurbanlı adına təqaüd” təsis olunub. Ümumi məbləği 500 manat olan təqaüd birinci tədris ilinin birinci semestrində universitetə ən yüksək balla qəbul olmuş tələbəyə verilir.

Opening of Memorial-Spring Complex and Home Museum in memory of martyr Fakhraddin Gurbanli
The memorial-spring complex and home museum in memory of Fakhraddin Gurbanli, the martyr of April and graduate of Azerbaijan University, was opened. Besides family members and relatives of the martyr, the executive authorities of Binagadi district, Binagadi settlement municipality, representatives of Azerbaijan University, teacher and student personnel of the secondary school No 179 named after Gorkhmaz Bakhshiyev, and media – public figures as well,  attended the ceremony organized on the martyr's birthday.
The speeches highlighted the importance of the April wars, stressed the patriotic spirit of the youth, and shared the memories of Fakhraddin Gurbanli's life. Seyfaddin Gurbanli, the martyr's father expressed his gratitude for the care and attention provided by our state to the families of martyrs.
After the opening ceremony, there was an introductory visit to memorial-spring complex and home museum in memory. The stand showing the timeline of the martyr and personal objects and awards were displayed as well. The memorial-spring complex is located in the same street lived and named after the martyr.
Fakhraddin Seyfaddin Gurbanli was born in 1994 in Binagadi district of Baku. He graduated from the secondary school 179 named after Korkmaz Bakhshiyev. In 2011 he started his education in  Social Work speciality at Azerbaijan University. Fakhraddin Gurbanli, a brilliant and exemplary student, has volunteered in organizations and projects such as the Legal World Public Association Legal Law, SOS Children's Villages, UAFA (United Aid for Azerbaijan). In 2015 he graduated from the Faculty of Social Work in the top third of his year. He joined the military service in July of the same year. He was killed in the first days of April 2016 while preventing the provocation of Armenian military units in Terter line of the frontal line. He was buried in a village cemetery in the Pirshagi settlement of Sabunchu district. He was awarded the 3rd-degree medal "For Distinguished Service in the Military Service" after his death.
In 2016,  Azerbaijan University established the "Scholarship on behalf of Martyr Fakhraddin Gurbanli".  A total of 500 manat scholarship is awarded to the student who entered the university with the highest score in the first semester of the first academic year.