Sorbonne Universitetinin professoru gender probleminə həsr olunan konfransda çıxış edib
Fransanın Sorbonne Universitetinin professoru Louise Dalingwater Azərbaycan Universitetində keçirilən “Gender problemi və müasir Azərbaycan” beynəlxalq elmi konfransında plenar iclasında “Neoliberal islahatlar və iş yerində qadın məmnuniyyəti” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Konfrans Böyük Britaniyanın Middlesex Universitetinin  tərəfdaşlığı ilə təşkil olunub.
Louise Dalingwater çıxışında neoliberalizm və neoliberal siyasətin ziddiyətləri və müsbət cəhətləri, neoliberalizm və bazar iqtisadiyyatı, gender bərabərsizliyi və əmək bazarına təsirləri, qadınların əmək bazarında iştirakı, Sorbonne Universitetinin bu sahədə apardığı tədqiqatın nəticələri haqqında məlumat verib, Fransa və İngiltərənin əmək bazarının vəziyyətini təhlil edərək, mənzərəni rəqəmlərlə təqdim edib.
Məruzədə qeyd olunub ki, tədqiqat aparılan ölkələrin əmək bazarında gender problemləri mövcuddur və neoliberal politikalar əmək bazarında qeyri-bərabər vəziyyət yaradır. Çıxışda əmək bazarındakı gender bərabərsizliyinin aradan qaldırılması üçün ehtiyac duyulan islahat və təkliflər də irəli sürülüb.
Qeyd edək ki, Sorbonne Universiteti dünya universitetlərinin reytinq siyahısında həmişə ilk onluğa daxil olur. Professoru Louise Dalingwater gender və ona yaxın sahələr üzrə tanınmış mütəxəssisdir.

Professor of the Sorbonne University spoke at the conference dedicated to the gender problem
Louis Delingwater, the professor at the Sorbonne University of France, made a report on “Neoliberal Reforms and Women's Satisfaction at Work” at the plenary session of the international scientific conference “Gender Problems and Modern Azerbaijan” held at the Azerbaijan University. Professor Louis Delingwater participated in the international event as a guest speaker. The conference was organized in partnership with the Middlesex University of Great Britain.
In his speech, Louis Delingwater gave information on the contradictions and positive aspects of neoliberalism and neoliberal politics, neoliberalism, and a market economy, gender inequality and its impact on the labor market, women's participation in the labor market, the results of studies conducted in this area by Sorbonne University. Analyzing conditions of the labor market in France and England presented the picture in numbers.
The report noted that in the countries where the studies were conducted, gender problems in the labor market are relevant and neoliberal politics create an uneven state. In his speech, proposals were put forward for the necessary reforms to eliminate gender inequality in the labor market.
At the international scientific conference, there was another invited speaker, professor of Baku State University Rena Ibragimbekova. Her report was dedicated to the topic: “The Current State of the Gender Approach”.