Tələbələrimiz müsabiqədə fərqlənmə sertifikatına layiq görülüblər
Azərbaycan Universiteti “46-cı ICPC - Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma” müsabiqəsinin regional mərhələsində (XVII Azərbaycan Birinciliyi)  5 komanda ilə təmsil olunub. Müsabiqənin nəticələrinə görə 3 komandamız fərqlənmə sertifikatına layiq görülüb.
Bakı Mühəndislik Universitetinin təşkilatçılığı ilə onlayn formada baş tutan müsabiqədə Azərbaycanın 24 ali təhsil müəssisəsindən 87 komanda iştirak edib. Hər komanda 3 tələbə və komanda rəhbərindən ibarət olub.
Komandalara 5 saat ərzində 14 alqoritmik məsələni C, C++, Java və ya Python proqramlaşdırma dillərində həll etmək tapşırığı verilib. Qiymətləndirmə avtomatik qiymətləndirmə sistemi ilə aparılıb.
2022-ci ildə keçiriləcək “46-cı ICPC - Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma” müsabiqəsinin yarımfinal mərhələsində ölkəmizi təmsil edəcək komandaların adları yanvar ayında elan olunacaq.
Qeyd edək ki, “ICPC – Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma” müsabiqəsi 1977-ci ildən mütamadi olaraq keçirilməkdədir. 45-ci ICPC 2020-2021 statistikasına görə son müsabiqədə 115 ölkənin 3000-ə yaxın ali təhsil müəssisəsindən 60000-ə yaxın tələbə iştirak etmişdir. Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin komandaları bu müsabiqədə 2005-ci ildən etibarən mütəmadi olaraq iştirak etməkdədirlər.

Our students were awarded certificates of distinction in the competition
Azerbaijan University is represented by five teams in the regional stage of the "46th ICPC - International University Programming" competition (XVII Azerbaijan Championship). According to the result of the competition 3 of our teams were awarded certificates of honor.
Eighty-seven teams from 24 higher education institutions in Azerbaijan attended the online competition organized by Baku Engineering University. Each command consisted of 3 students and a team leader.
The teams were instructed to solve 14 algorithmic problems in 5 hours in C, C ++, Java, or Python programming languages. The assessment was carried out through an automatic assessment system..
The names of the teams that will represent our country in the semifinals of the 46th ICPC - International University Programming Competition in 2022 will announce in January.
It is worth noting that the "ICPC - International University Programming" competition had held regularly since 1977. According to the 45th ICPC 2020-2021 statistics, about 60,000 students from approximately 3,000 educational establishment in 115 countries participated in the last competition. Teams of Azerbaijani higher education institutions have joined the competition since 2005.