Azərbaycan Universiteti Sosial işin təşkili kafedrasının müdiri, autizm tədqiqtçısı, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru Tünzalə Verdiyeva Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin sifarişi ilə icra olunan layihə çərçivəsində autizmli uşaqlar üçün “AutizmDERS” mobil tətbiqi və www.autizmders.az saytının təqdimat mərasimində iştirak edib.
Kafedra müdiri tədbirdə “Autizm sindromlu uşaqların inkişaf xüsusiyyətləri” mövzusunda çıxış edib. Tünzalə Verdiyeva çıxışında autizm sindromunun tədqiqat tarixi, inkişaf xüsusiyyətləri, autizmli uşaqların valideynlərinin qarşılaşdığı psixo-sosial problemlər, autizmli uşaqların sosiallaşması və cəmiyyətə inteqasiya olunması yolları haqqında məlumat verib.
Hökumət və qeyri-hökumət qurumları nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə Agentliyin sədri Vüqar Behbudov yeni layihənin həm sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar, həm də onların valideynləri üçün əhəmiyyətini qeyd edib.
Bildirilib ki, layihənin məqsədi sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların sosial reabilitasiyası ilə bağlı valideynlərinin bacarıqlarının artırılması, bu sahədə innovativ həllərin tətbiqinin genişləndirilməsidir.
“AutizmDERS” vasitəsilə valideynlər uşaq psixoloqu, loqoped, özəl pedaqoq və müalicəvi idman müəllimlərinin iştirakı ilə hazırlanmış video materiallardan istifadə edə biləcək. Bununla övladlarının ev şəraitində də bir sıra reabilitasiya tədbirləri ilə əhatə olunmalarına dəstək verə biləcəklər.
Tətbiqdən istifadə edən şəxslər müəyyən qrafik üzrə video dərslərə xatırlatma qoya və fərdi planlaşdırmanı asanlıqla apara biləcəklər. Tətbiq valideynlərə uşaq inkişafı ilə bağlı resurs mərkəzi funksiyasını da yerinə yetirəcək.
İlkin mərhələdə 7 istiqamət üzrə 200 video dərs tərtib olunub və həm veb səhifəyə, həm mobil tətbiqə yerləşdirilib. Video materialların məzmunu hazırlanan zaman bir sıra ölkələrin mütəxəssislərinin tədris proqramı və vəsaitlərindən istifadə olunub.
Evdə fərdi məşğələlər keçirməyi öyrədən videodərslərdən sağlamlıq imkanları məhdud, xüsusilə də autizm sindromundan əziyyət çəkən uşağı olan hər bir valideyn yararlana bilər.
“AutizmDERS” mobil tətbiqini həm iOS (Apple Store), həm də Android (Google Play) əməliyyat sistemli smartfonlarda istifadə etmək mümkündür.

Tunzala Verdiyeva attended the presentation of the website www.autizmders.az
Head of the Department of Social Work Organization of Azerbaijan University, researcher of autism, Doctor of Philosophy in Pedagogy Tunzala Verdiyeva participated in the presentation of the mobile application "AutismDERS" for children with autism and the website www.autizmders.az within the project implemented by the order of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection.
At the event, which was also attended by representatives of government and non-governmental organizations, the head of the department spoke on "Developmental characteristics of children with autism." In her speech, Tunzala Verdiyeva spoke about the research history of autism syndrome, developmental features, psycho-social problems faced by parents of children with autism, ways of socialization and integration of children with autism into society.
Chairman of the Social Services Agency Vugar Behbudov noted the importance of the new project for both children with disabilities and their parents.
It was noted that the aim of the project is to increase the skills of parents in the social rehabilitation of children with disabilities, to expand the application of innovative solutions in this area.
Through AutismDERS, parents will be able to use video materials prepared with the participation of child psychologists, speech therapists, private educators and therapeutic sports teachers. In this way, they will be able to support their children to be covered by a number of rehabilitation measures at home.
Users of the application will be able to make reminders for video lessons according to a certain schedule and easily carry out individual planning. The application will also serve as a resource center for parents on child development.
At the initial stage, 200 video lessons in 7 directions were compiled and posted on both the website and the mobile application. Training programs and resources of specialists from a number of countries were used in preparing the content of the video materials.
Every parent with a child with a disability, especially one with autism, can benefit from video lessons that teach individual homework.
“AutismDERS” mobile application can be used on both iOS (Apple Store) and Android (Google Play) smartphones.