Bugünkü müstəqil Azərbaycan ulu öndər Heydər Əliyevin şah əsəridir
Azərbaycan Universitetinin rəhbərliyi müasir və müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, görkəmli dövlət xadimi və ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümü münasibətilə Fəxri Xiyabanda ulu öndərin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə gül dəstələri düzülüb. Ulu öndərin Universitetin foyesindəki büstünün önünə əklil qoyulub.
Universitetin tədris binasındakı anım tədbiri Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Tədbirdə Universitetin qonağı, AMEA-nın Tarix İnstitutu Əliyevşünaslıq şöbəsinin müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Ədalət Qasımovun “Azərbaycan tarixində Heydər Əliyev şəxsiyyətinin yeri və rolu”, İctimai elmlər kafedrasının müdiri, tarix elmləri doktoru, professor Qabil Əliyevin “Heydər Əliyev və AXC” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Professor Ədalət Qasımov qeyd edib ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin 95 illik yubileyi respublikamızda və onun hüdudlarından kənarda böyük təntənə ilə qeyd edilir. Çünki, bugünkü müstəqil Azərbaycan onun şah əsəridir. Bu gün müstəqillik və tərəqqi yolunda inamla irəliləyən xalqımızın tarixinin yarım əsrə yaxınlaşan bir dövrü ulu öndərin adı ilə bağlıdır. Xalqı tarixin ən ağır və ən çətin sınaqlarından çıxaran, ölkənin inkişaf strategiyasını müəyyənləşdirərək tərəqqiyə aparan ümummilli liderin siyası kursu Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Professor Qabil Əliyev 2018-ci ilin Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə “AXC İli” elan olunduğunu xatırladıb və vurğulayıb ki, ümummilli liderin ən böyük xidmətlərindən biri də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin tariximizdəki yerini qiymətləndirməsidir. O, AXC-nin tarixinə, onun qurucularının fəaliyyətinə daim yüksək qiymət verib.
Məruzələrin ardından tədbir iştirakçıları ümummilli liderin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş sənədli filmə baxıblar. Sənədli filmin gün ərzində tələbələr üçün nümayişi davam etdirilib.

Today`s independent Azerbaijan is the masterpiece of Haydar Aliyev
The administration of Azerbaijan University honored the memory of the great leader in the Alley of Honor on the occasion of the 95th anniversary of the architect and founder of the modern and independent Azerbaijan, prominent statesman and National Leader Heydar Aliyev, and laid flowers at his grave.  Wreath is laid in front of the bust of the Great leader in the foyer of the University
The commemorative event at the University building began with the performance of the State Anthem. The guest of the University, Head of the Department of History of ANAS, Doctor of Historical Sciences ,Professor Adalat Gasimov on “The place and role of Heydar Aliyev's personality in the history of Azerbaijan" and  Head of the Department of Social Sciences, Doctor of Historical Sciences, Professor Gabil Aliyev's "Heydar Aliyev and ADR" lectures were listened.
Prof. Adalat Gasimov noted that the 95th anniversary of National Leader Heydar Aliyev is celebrated with great enthusiasm in our republic and outside the country. Because today's independent Azerbaijan is his masterpiece. Today, the history of our people, which is moving forward with confidence in the path of independence and progress, is connected with the name of the great leader. President Ilham Aliyev continues the political course of the nationwide leader successfully,who brought the people out of  the most difficult and hardest trial of history leading them to the progress by identifying the country's development strategy.
Prof. Gabil Aliyev recalled the announcement of “The Year of ADR” by the decree of  President Ilham Aliyev in 2018 and stressed that one of the great services of the National Leader is the assessment of the place of Azerbaijan Democratic Republic in our history. He always praised the history of the ADR and its founders.
Following the speeches, the event participants watched a documentary film about the life and activities of the Nationwide Leader. The demonstration of a documentary film for the students throughout the day was continued.