Azərbaycan Universitetində Vətən müharibəsi iştirakçıları ilə tələbələrin görüşü təşkil olunub
Azərbaycan Universitetinin Tələbə Gənclər Təşkilatı (TGT) “Zəfərə aparan yol” adlı tədbir keçirib. Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canlarını fəda etmiş əsgər və zabitlərin xatirəsini ehtiramla yad etmək, Vətən müharibəsi iştirakçılarını tələbələrə tanıtmaq məqsədilə təşkil olunan tədbir 27 sentyabr – Anım Gününə həsr olunub.
Vətən müharibəsi iştirakçılarından Amil Əbilov, Cümşüd Hüseynov, Xanlar Məmmədəliyev və Şirin Alıyev, Azərbaycan Universitetinin şəhid məzunu Fəxrəddin Qurbanlının ailə üzvləri, universitetin professor – müəllim heyəti və TGT-nin fəal üzvlərinin iştirak etdiyi tədbirdə Dövlət Himni səsləndirilib, şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirin əvvəlində Humanitar və sosial elmlər fakültəsinin dekanı, dosent Səfər Məmmədov, Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müdiri, dosent Elvin Talışinski, Azərbaycan Universiteti Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri vəzifəsini müvəqqəti icra edən Hüseyn Rüstəmli çıxış ediblər. Çıxışlarda 44 günlük Vətən müharibəsinin həlledici məqamlarına toxunulub, Anım Gününün təsis olunmasının, Azərbaycan xalqının Vətən müharibəsində nümayiş etdirdiyi birlik və həmrəyliyin əhəmiyyətindən bəhs olunub.
Tədbir Vətən müharibəsi iştirakçılarının - Amil Əbilov, Cümşüd Hüseynov, Xanlar Məmmədəliyev və Şirin Alıyevin qatıldığı panel müzakirə ilə davam edib. Panel müzakirədə Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun möhtəşəm Zəfər əldə etdiyi 44 günlük Vətən müharibəsi və keçdikləri döyüş yolundan danışan, xatirələrini bölüşən müharibə iştirakçıları tələbələrin onlara ünvanladıqları çoxsaylı suallarını da cavablandırıblar.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Universitetinin məzunu və Aprel şəhidi Fəxrəddin Qurbanlının əmisi Afiq Qurbanov çıxış edərək, Azərbaycan xalqının öz şəhidlərinin xatirəsini hər zaman böyük qürur və ehtiramla yad etdiyini bildirib. Anım tədbirlərinin gənclərin vətənə bağlılıq hissini gücləndirdiyini bildirən Afiq Qurbanov tədbir təşkilatçılarına təşəkkür edib.
Amil Əbilov- Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin baş giziri, "Rəşadət" ordeni, “Füzulinin azad olunmasına görə", “Cəbrayılın azad olunmasına görə", “Xocavəndin azad olunmasına görə", “Şuşanın azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edilib.
Cümşüd Hüseynov- Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin əsgəri, "Döyüşdə fərqlənməyə görə", "Cəsur döyüşçü", “Füzulinin azad olunmasına görə", “Cəbrayılın azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edilib.
Xanlar Məmmədəliyev- Baş gizir, "Döyüşdə fərqlənməyə görə", "Şücaətə görə", “Füzulinin azad olunmasına görə", “Cəbrayılın azad olunmasına görə", “Xocavəndin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif edilib.
Şirin Alıyev- Baş gizir, "Cəsur döyüşçü", “Füzulinin azad olunmasına görə", “Cəbrayılın azad olunmasına görə", “Xocavəndin azad olunmasına görə"  medalları ilə təltif edilib.

The Student Youth Organization (SYO) of Azerbaijan University organized an event titled “The Road to Victory”, dedicated to honoring the memory of the soldiers and officers who sacrificed their lives for the independence, territorial integrity, and sovereignty of Azerbaijan, as well as to introduce students to veterans of the Patriotic War. The event was held on September 27, the Remembrance Day.
The event began with the National Anthem and a moment of silence in memory of the martyrs. Among the participants were Patriotic War veterans Amil Abilov, Jumshud Huseynov, Khanlar Mammadaliyev, and Shirin Aliyev. As well as family members of Azerbaijan University alumnus and fallen hero Fakhraddin Gurbanli, faculty members, and SYO activists.
Opening remarks were delivered by Assoc. Prof. Safar Mammadov, Dean of the Faculty of Humanities and Social Sciences; Assoc. Prof. Elvin Talyshinski, Head of the Department of Political and Social Sciences; and Huseyn Rustamli, acting chair of the Student Youth Organization. In their speeches, they reflected on the decisive moments of the 44-day Patriotic War, the significance of the establishment of the Remembrance Day, and the unity and solidarity demonstrated by the Azerbaijani people during the war.
The event continued with a panel discussion featuring Patriotic War veterans Amil Abilov, Jumshud Huseynov, Khanlar Mammadaliyev, and Shirin Aliyev. During the panel discussion, the veterans shared their personal recollections and spoke about the 44-day Patriotic War, in which the Azerbaijani Army achieved a remarkable victory under the leadership of the Commander-in-Chief of the Armed Forces, President Ilham Aliyev. They recounted their combat experiences and responded to numerous questions from students.
The event concluded with a speech by Afig Gurbanov, uncle of an alumnus of Azerbaijan University and fallen hero Fakhraddin Gurbanli, who emphasized that the Azerbaijani people proudly and respectfully honor the memory of their martyrs. He noted that remembrance events of this kind strengthen young people’s sense of patriotism and attachment to their homeland and expressed his gratitude to the organizers.