Azərbaycan Universitetində qələbə vebinarları seriyasından son tədbir “Böyük Qayıdış” mövzusuna həsr olunub. Sosial işin təşkili kafedrası tərəfindən təşkil olunan vebinarın qonağı Milli Məclisin deputatı, Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin sədri,  Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Zahid Oruc olub. Tədbirdə qeyd olunub ki, Azərbaycan indi Qarabağa böyük qayıdış ərəfəsindədir və ölkəmiz həyata keçiriləcək qayıdış planı ilə Qarabağı dünyanın ən inkişaf etmiş bölgələrindən birinə çevirmək əzmindədir.
Universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Yusif Qasımov dəvəti qəbul edərək tədbirdə iştirak etdiyinə görə millət vəkilinə təşəkkür edib. Yusif Qasımov çıxışında Azərbaycanın döyüş meydanında əldə etdiyi qələbənin miqyası və siyasi-diplomatik, sosial-iqtisadi, geosiyasi nəticələri haqqında danışıb.
Millət vəkili Zahid Oruc Sosial Tədqiqatlar Mərkəzinin 2021-ci il üçün ilk tədbirini Azərbaycan Universiteti ilə birgə keçirdiklərini bildirib, şanlı və uca qələbəni Azərbaycan xalqına bəxş edən bütün qüvvələrə ucalıq arzulayıb. Zahid Oruc qeyd edib ki, dünyada mahiyyət etibarı ilə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə paralellik göstərən dövlətlərarası problemlər olsa da, ölkəmizin işğalçı dövlət üzərindəki qələbəsinin heç bir bənzəri yoxdur. O cümlədən tarixi torpaqlara, ata-baba yurduna qayıdışın da beynəlxalq nümunəsini, prototipini tapmaq mümkün deyil. Bu istiqamətdə mövcud olan yanaşma və təkliflər haqqında məlumat verən millət vəkili Qarabağa qayıdış planının hazırlanması və həyata keçirilməsi ilə bağlı fikirlərini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb, döyüş meydanında olduğu kimi, yenidənqurma, abadlıq və bərpa işlərində də  Ali Baş Komandan-ordu-xalq birliyinin qorunmasının əhəmiyyətinə toxunub.
Çıxışlardan sonra  tədbir iştirakçılarına Mərkəzin Ermənistanın təxribatı nəticəsində 27 sentyabr 2020-ci il tarixindən başlayan və Azərbaycan Ordusunun əks-həmlə əməliyyatı ilə “sülhə məcbur etmə” xarakteri daşıyan müharibə, onun nəticələri ilə bağlı gözləntilər, məcburi köçkün ailələrinin azad edilmiş torpaqlara qayıdış planının, ermənilərə və onlarla birgəyaşayışa münasibəti və son olaraq, müharibə şəraitində Azərbaycan ordusu və dövlətinin xalqla birliyinə münasibəti öyrənmək məqsədilə məcburi köçkünlərlə keçirdiyi sorğunun nəticələri təqdim olunub.  Bildirilib ki, sorğu Qobu qəsəbəsinin ərazisində mənzillə təmin olunan və faktiki yaşayan 464 məcburi köçkün ailəsi ilə telefon vasitəsilə keçirilib. Sorğunun nəticələrinə görə, 1-ci Qarabağ müharibəsi zamanı Ermənistanın təcavüzkarlıq siyasəti nəticəsində 30 ildir doğma torpaqlarını və yaşayış məskənlərini tərk edən vətəndaşlarımızın mütləq əksəriyyəti Azərbaycan ordusu tərəfindən azad olunan kənd və şəhərlərə qayıtmaq əzmində və inamındadır. Digər tərəfdən, ulu yurdumuza  yüksək ideallar və müqəddəs duyğularla qayıdacağını bəyan edənlərin sırasında gənclər xüsusi çəkiyə malikdir.

The first event of the new year was held jointly with the Center for Socia Research
The last event in the series of victory webinars at Azerbaijan University was dedicated to the theme “The Great Return.” The prominent guest of the webinar organized by the Department of Social Work was Zahid Oruj – the Deputy and the Chairman of the Human Rights Committee of Milli Majlis, and the Board Chairman of the Center for Social research. It was mentioned that Azerbaijan is now on the verge of a great return to Karabakh, and our country is determined to make Karabakh one of the most developed regions in the world with a return plan.
Vice-Rector for Scientific Affairs, Professor Yusif Gasimov accepted the invitation and thanked the MP for participating in the event. Yusif Gasimov spoke about the scale of Azerbaijani`s victory on the battlefield and the political-diplomatic, socio-economic, and geopolitical consequences in his speech.
MP Zahid Oruj Said that the first event of the Center for Social Research in 2021 was held jointly with Azerbaijan University, and wished prosperity to all the forces giving the glorious and great victory to the people of Azerbaijan. He also noted that although there are interstate problems in the world being essentially parallel to the Nagorno-Karabakh conflict, our country`s victory over the occupying power has no analogs. Besides, it is impossible to find an international example, a prototype of the return to historical lands, the homeland. Giving information about the existing approaches and proposals in this direction, the MP shared vis views on the preparation and implementation of the plan to return to Karabakh and stressed the importance of protecting the Supreme-Commander-in-Chief in the reconstruction, landscaping, and restoration work. After the speeches, the participants were informed about the war, which began on September 27, 2020, as a result of Armenian provocations and was “forced to make peace” by the Azerbaijani Army`s counteroffensive. The results of a survey conducted with IDPs to study their attitude to coexistence and, finally the attitude of the Azerbaijani army and state to the unity of the people during the war were presented. It was noted that the survey was conducted by phone with 464 IDP families who are provided with housing in Gobu settlement. According to the survey, the vast majority of our citizens who left their lands and settlements for 30 years as a result of Armenia`s aggressive policy during the first Karabakh War are determined and confident to return to the villages and towns liberated by the Azerbaijani army. On the other hand, young people have a special place among those who declare that they will return to our great country with high ideals and sacred feelings.
In the end, Zahid Oruj answered numerous questions addressed to him by the participants of the event.