Tələbənin nizam-intizam qaydaları
Elmi Şuranın 29.01.2015-ci il tarixli növbədənkənar iclasının 04 saylı protokolu ilə təsdiq olunmuşdur.
I. Ümumi müddəalar
1.1. “Azərbaycan Universitetində tələbənin nizam-intizam Qaydaları” (bundan sonra - “Qaydalar”) Azərbaycan Universitetində (bundan sonra-“Universitet”) qadağan olunan və ya tələbə adına, şərəf və ləyaqətinə uyğun olmayan hərəkətlər edən tələbələrə qarşı tətbiq ediləcək intizam tədbirlərini, onların tətbiq edilməsi prosedurunu müəyyən edən qaydalar məcmusudur.
1.2. Bu Qaydalar Azərbaycan Respublikasının “Təhsil haqqında” Qanununa, Universitetin Nizamnaməsinə uyğun olaraq hazırlanmışdır.
1.3. Bu Qaydalar Azərbaycan Universitetində təhsil alan hər bir tələbəyə şamil olunur.
1.4. Bu Qaydaların tətbiqi zamanı aşağıdakı prinsiplər əsas götürülür:
1.4.1. Bərabərlik prinsipi: intizam qaydalarını pozmuş tələbələr irqindən, milliyyətindən, dinindən, dilindən, cinsindən, mənşəyindən, maddi vəziyyətindən, əqidəsindən, siyasi partiyalara, həmkarlar ittifaqlarına və digər ictimai birliklərə mənsubiyyətindən və digər hallardan asılı olmayaraq intizam məsuliyyətinə cəlb olunurlar.
1.4.2. Ədalət prinsipi: intizam qaydalarını pozmuş tələbəyə tədbiq edilən intizam tənbehi ədalətli olmalıdır, yəni pozuntunun xarakterinə və ictimai təhlükəlilik dərəcəsinə uyğun olmalıdır.
1.4.3. Humanizm prinsipi: intizam qaydalarını pozmuş tələbəyə tədbiq edilən intizam tənbehi insan ləyaqətini alçaltmaq məqsədi daşıya bilməz.
II. Ümumi tələblər
2.1. Universitetdə təhsil alan hər bir tələbə aşağıdakılara riayət etməlidir:
2.1.1. Universitetin Nizamnaməsinə, əsasnamələrinə, rektorun əmr və sərəncamlarına, Elmi Şuranın qərarlarına və digər qaydalara riayət etməlidir;
2.1.2. Universitetin əmlakını qorumalı, üzləşdiyi pozuntular haqqında Universitetin məsul işçilərinə məlumat verməlidir;
2.1.3. Tələbə adına yaraşmayan və qadağan edilmiş hərəkətlərə yol verməməli, Universitetdə səliqə-səhmanın yaradılmasına və qorunmasına dəstək verməli, dərs prosesinin normal gedişinə mane olan hərəkətlər etməməli, tələbə yoldaşlarına, Universitet əməkdaşlarına qarşı diqqətli olmalı, hörmət etməlidir;
2.1.4. Universitetin nüfuzuna, mənəvi dəyərlərinə zidd hərəkətlər etməməlidir;
2.1.5. Milli dəyərlərə hörmət etməli, onları qorumalıdır.
III. İntizam tədbirləri və onların tətbiqi qaydaları
3.1. Tələbə Universitetdə nizam-intizamı pozduqda ona qarşı aşağıdakı intizam tədbirlərindən biri tətbiq edilə bilər:
3.1.1. Töhmət;
3.1.2. Şiddətli töhmət;
3.1.3. Universitetdən xaric etmə (bir semestr, iki semestr və ya daha uzun müddətə);
3.2. Tələbə təkrarən pozuntu törətdiyi halda onun barəsində daha ağır intizam tədbiri görülə bilər.
IV. Töhmət
4.1. Töhmət-tələbəyə hərəkət və davranışlarında yol verdiyi pozuntuların yazılı şəkildə bildirilməsidir. Töhmət aşağıdakı hallarda tətbiq edilir:
4.1.1. Başqalarına qarşı kobudluq, hörmətsizlik və tərbiyəsizlik etmək, başqalarını narahat edəcək şəkildə qışqırmaq, mahnı oxumaq, musiqiyə qulaq asmaq, səs-küy salmaq, ətrafın təmizliyinə riayət etməmək;
4.1.2. Universitet daxilində icazəsiz elanlar, afişa və plakatlar asmaq;
4.1.3. Universitet tərəfindən asılan hər növ elanı qopartmaq, cırmaq, dəyişdirmək, qaralamaq və ya korlamaq;
4.1.4. Hərəkətləri və davranışı ilə dərsin normal gedişini pozmaq, dərsdə mobil telefon və digər texniki vasitələrdən istifadə etmək;
4.1.5. Mobil telefon və digər texniki vasitələri nəzarətçiyə təhvil vermədən imtahana girmək;
4.1.6. Universitetin divarlarında və əmlakının üzərinə yazı yazmaq, işarələr qoymaq, şəkil çəkmək, onları hər hansı digər şəkildə korlamaq;
4.1.7. Müxtəlif tədbirlərin keçirilməsinə mane olmaq, tədbir proqramına xələl gətirəcək hərəkətlər etmək;
4.1.8. Universitet daxilində siyasi və dini təbliğatla məşğul olmaq;
4.1.9. İntizam təhqiqatının aparılmasına hər hansı bir şəkildə mane olmaq və ya buna cəhd etmək;
4.1.10. Universitetdən aldığı sənədi (tələbə biletini) başqasının istifadəsi üçün şərait yaratmaq;
4.1.11. Təkbaşına və ya qrup şəklində müəllim və rəhbər işçilərin qəbul etdikləri qərarlara qarşı çıxmaq və bununla əlaqədar tələbələr arasında həmin şəxslərə qarşı təbliğat aparmaq və ya belə hərəkətlərə cəhd etmək;
4.1.12. Dil, irq, milli mənsubiyyət, din və məzhəb kimi əlamətlərə görə qütbləşmələr yaradacaq fəaliyyət göstərmək, ayrıseçkilik etmək;
4.1.13. Universitetdə əşyalara, qapı, pəncərə, divar və digər yerlərə ideoloji və ya siyasi xarakterli yazılar yazmaq, şəkil, emblem yapışdırmaq;
4.1.14. Universitet və ona bağlı qurumlarda hər hansı bir siyasi partiyanın lehinə və ya əleyhinə fəaliyyət göstərmək və bununla bağlı müxtəlif təbliğatlar aparmaq;
4.1.15. Təkbaşına və ya qrup halında Universitet daxilində və xaricində Universitetin nüfuzuna xələl gətirəcək hərəkətlər etmək;
4.1.16. Universitet və ona bağlı qurumlarda, səlahiyyətli şəxslərdən icazə almadan, müxtəlif tədbirlər təşkil etmək və ya belə tədbirlərdə iştirak etmək;
4.1.17. Universitet və ya onun hər hansı bir qurumunu təmsil etmək səlahiyyəti olmadığı halda özünü səlahiyyətli şəxs kimi göstərərək, Universitetin nüfuzuna xələl gətirən bəyanatlar vermək, iclas və ya tədbirlərdə iştirak etmək;
4.1.18. Universitet binaları və ərazisində qadağan olunmuş yerlərə daxil olmaq;
4.1.19. Qanunsuz fəaliyyət göstərən təşkilatlara üzv olmaq və ya bu təşkilatların lehinə fəaliyyət göstərmək;
4.1.20. Universitetdə qadağan olunmuş yerlərdə siqaret çəkmək;
4.1.21. İmtahanda köçürmək və ya köçürməyə şərait yaratmaq;
4.1.22. Tələbə yazdığı kurs işlərində, buraxılış işlərində plagiata [1] yol verdiyi təqdirdə.
V. Şiddətli töhmət
5.1. Şiddətli töhmət- tələbəyə hərəkət və davranışlarında qüsurlu olduğunun təsbit edildiyinin və təkrar intizam pozuntusunun törədəcəyi təqdirdə daha ağır cəza nəzərdə tutulan müddəaların tədbiq ediləcəyinin bildirilməsidir. Şiddətli töhmət aşağıdakı hallarda tətbiq edilir:
5.1.1. Bu Qaydaların 5.1-ci maddəsi ilə müəyyən olunmuş hallar təkrarən törədildikdə;
5.1.2. Universitet müəllimlərinə və əməkdaşlarına hədə-qorxu gəldikdə;
5.1.3. Universitet daxilində spirtli içkilər içdikdə.
VI. Universitetdən xaric etmə (bir semestr, iki semestr və ya daha uzun müddətə)
6.1. Universitetdən xaricetmə - tələbəyə Universitetdən 1 semestr, 2 semestr və ya daha uzun müddətə xaric edilməsinin və bu müddət ərzində tələbəlik hüquqlarından məhrum edilməsinin səlahiyyətli şəxsin əmri əsasında yazılı şəkildə bildirilməsidir. Universitetdən 1 semestr, 2 semestr və ya daha uzun müddətə xaric etmə aşağıdakı hallarda tətbiq edilir:
6.1.1. Şiddətli töhmət almış tələbə tərəfindən təkrarən pozuntu törədildikdə;
6.1.2. Universitetin tələbə, müəllim və əməkdaşlarının şərəf və ləyaqətini, şəxsiyyətini ağır şəkildə təhqir etmək;
6.1.3. Bilərəkdən, planlı şəkildə Universitetin nüfuzuna xələl gətirən tədbirlər keçirmək, iclaslar, mitinqlər və nümayişlər təşkil etmək, təbliğatlar aparmaq;
6.1.4. Cinayət tərkibli hərəkətlər etmək;
6.1.5. Universitetin işçiləri və ya tələbələrinə qarşı güc tətbiq etmək;
6.1.6. Universitetə aid olan və ya Universitetə təqdim edilən hər hansı digər rəsmi sənəddə imzanı saxtalaşdırmaq;
6.1.7. Universitet sənədlərində dəyişikliklər etmək, başqalarını buna təhrik etmək;
6.1.8. Universitetin informasiya sisteminə müdaxilə etmək, bu yolla məlumat əldə etmək, məlumatlarda dəyişikliklər etmək, sistemin normal fəaliyyətinə xələl gətirmək, başqalarını buna təhrik etmək və belə hərəkətlərə cəhd etmək;
6.1.9. Başqa tələbənin əvəzinə imtahan vermək;
6.1.10. Bilərəkdən başqasının onun əvəzinə imtahan verməsinə şərait yaratmaq;
6.1.11. Universitetin əmlakına təqsirli hərəkətlərlə ziyan vurmaq, onu talan etmək.
VII. İntizam tədbirlərinin tətbiqi qaydaları
7.1. Nizam-intizam qaydalarının pozulması ilə bağlı İntizam tədbiri tətbiq edilməzdən əvvəl tələbədən yazılı izahat alınmalıdır.
7.2. Tələbənin yazılı izahat verib-verməməsindən asılı olmayaraq intizam məsuliyyətinə səbəb ola biləcək pozuntu ilə bağlı maksimum 3 gün, xüsusi hallarda isə 5 gün müddətinə araşdırma aparılır. Ehtiyac olarsa araşdırma müddəti artırıla bilər. Araşdırma rektorun göstərişinə əsasən və bu məqsədlə yaradılan komissiya tərə­fin­dən aparılır.
7.3. Universitetin bütün tələbələri və işçiləri araşdırma aparan şəxsə və ya komissiyaya la­zım olan bütün məlumat və sənədləri təqdim et­məlidirlər.
7.4. İntizam tədbiri hadisənin baş verməsinin aşkar olunduğu gündən 1 (bir) ay müddətinə tətbiq edilə bilər.
7.5. Haqqında araşdırma aparılan tələbə Universitet daxilində fakültəsini və ixtisasını dəyişə bilməz və başqa ali məktəbə köçürülə bilməz.
7.6. Araşdırma tamamlandıqdan sonra komissiya uyğun he­sabat hazırlayır və tələbəyə qarşı hansı bir intizam tədbirinin tətbiq edilməsi barədə dekana yazılı təkliflərini verir. Fa­kül­tə dekanı buna əsaslanaraq müvafiq təqdimatı rektora təqdim edir.
7.7. İntizam tədbiri yazılı şəkildə və­zi­fəli şəxsin əmri (sərən­camı, qərarı) ilə həyata keçirilir. Tələbə əmrlə (sə­rən­camla, qərarla) 3 gün müddətində tanış edilir. Rektorun əmrləri bütün fakültələrin elanlar lövhələrindən asılır.
7.8. Sərəncam və əmrlərdə tələbənin şərəf və ləyaqətini al­çal­dan ifadələrin işlədilməsi yol­verilməzdir.
7.9. Tələbəyə qarşı görülən intizam tədbiri haqqında məlumat tələbənin şəx­si işinə və transkriptə qeyd edilir.
VIII. İntizam tədbiri haqqında qərar qəbul etmə səlahiyyəti olan vəzifəli şəxslər
8.1. Töhmət, şiddətli töhmət və 1 semestr, 2 semestr və ya daha uzun müddətə Universitetdən xaric etmə tədbirləri haqqında uyğun qərar aidiyyəti fakültə dekanının, komissiyanın təq­dimatı ilə rektor tərəfindən verilir.
IX. İntizam tədbirindən apelyasiya şikayətinin verilməsi qaydaları
9.1. İntizam tədbiri ilə bağlı rəsmi əmr haqqında tələbəyə mə­lumat veriləndən 3 iş günü müddətində tələbə apelyasiya şikayəti verə bilər.
9.2. Apelyasiya şikayəti birbaşa Rektora ün­vanlanır.
9.3. Apelyasiya şikayəti ilə bağlı rektor tərə­fin­dən Apelyasiya Komissiyası yaradılır və 5 iş günü müd­­də­tin­də araşdırma aparılır. İlkin araşdırmada iştirak edən şəxs­lər Apelyasiya Komissiyasının üzvü ola bilməz­lər.
9.4. Apelyasiya Komissiyası şikayəti araşdırır və intizam tədbiri ilə bağlı verilən qərarın qüvvədə sax­la­nması, ləğv edilməsi və ya ona dəyişiliklər edilməsi barədə tövsiy­yə­lərini verir.
9.5. Apelyasiya Komissiyasının tövsiyyələrinə əsasən rektor son qərar verir və bu qərar qətidir.
9.6. Tələbə intizam tədbiri tətbiq edildiyi gün­dən 1 il ərzində yeni­dən intizam məsuliyyətinə cəlb edilmə­miş­dirsə, in­tizam mə­suliyyətinə ümumiyyətlə cəlb edilməmiş sayılır.
9.7. Dərslərində və davranışlarında yaxşı göstəricilərə görə intizam tədbiri 6 aydan sonra vaxtından əvvəl götürülə bilər.
[1] Plagiat dedikdə özgənin elmi, ədəbi, bədii və ya digər növ əsərini öz adı ilə referat, kurs işləri, buraxılış işlərində əks etdirməsi, yaxud özgənin müəllifliyini mənimsəmə və ya mənbəyi və müəllifi göstərilmədən əsəri və ya onun bir hissəsini köçürməklə yeni əsərin yaradılması başa düşülür.

Approved by the protocol No.04 of the extraordinary meeting dated 29.01.2015 of the Academic Board.
1.1. “Code of discipline for students of Azerbaijan University” (hereinafter referred to as “Regulations”) are a set of rules that defines discipline measures and the procedure of its application against the students who act in a way that is prohibited or not complies with the academic dignity and morality.
1.2. These regulations have been made in accord with the Law of the Republic of Azerbaijan “On education” and the articles of association of the University.
1.3. These regulations are applied to every single student of the Azerbaijan University.
1.4. The following principles shall be deemed principal when these rules are applied:
1.4.1. Principle of equality: the students who break the code of discipline shall be equally subject to disciplinary proceedings regardless of their race, nationality, religion, language, gender, origin, financial status, views and faith, and belonging to any political parties, trade unions and other public unions.
1.4.2. Principle of justice: the disciplinary actions applied to the student who break code of discipline shall be fair, which means they shall correspond to the nature and public insecurity level of the violation.
1.4.3. Principle of humanism: the disciplinary action against a student who violated disciplinary rules cannot be used to humiliate human dignity or morality.
II. General regulations on conduct
2.1. Every student of the university must comply with the following rules:
2.1.1. Follow the articles of association, regulations of the university, rector’s orders, the decisions of the Academic Board and other rules;
2.1.2. Protect the property of the university and inform the responsible officials of the university of any violations and irregularities;
2.1.3. Act in a way that does not humiliate the student’s image or is not prohibited, support the compliance with order and cleanliness at university, not interfere with the normal course of the lesson process, be careful and respect their colleagues and university staff;
2.1.4. Not to anything that contradicts the reputation and moral values of the university;
2.1.5. Respect and protect our national values.
III. Disciplinary actions and the rules of their application
3.1. Where a student violates disciplianry rules, one of the following disciplinary measures can be used against him:
3.1.1. Reprimand;
3.1.2. Severe reprimand;
3.1.3. Expulsion from university (for a semester or two or for longer period of time);
3.2. A more severe disciplinary action may be taken against the student if he repeatedly violates the rules.
IV. Reprimand
4.1. Reprimand – a written statement of violations to the studens who breaj the disciplinary rules by their inappropriate acts and behaviour. Reprimand shall be applied in the following cases:
4.1.1. to be rude and disrespectful to others, to shout, sing or listen to music in a way that disturbs or irritates others, to make noise or to pollute the environment;
4.1.2. hang unauthorized announcements and posters in the university building;
4.1.3. tear out, change or spoil any advertisements hung by the university;
4.1.4. to breach the normal course of work with his actions and behavior and use mobile phones and other technological tools during lessons;
4.1.5. to enter exam room before handing his mobile phone and other technological tools to the examiner;
4.1.6. to write, make marks and draw on or spoil in any way the walls and property of the university building;
4.1.7. to interfere with organization of different events or to make actinons that may harm the event’s program;
4.1.8. to be engaged in political and religious propoganda in the university;
4.1.9. to avoid or attempt to disrupt the disciplinary proceedings in any way;
4.1.10. to enable someone to use his student card or any other document the university submits;
4.1.11. to protest alone or in concert with the other students against the decisions made by teachers or management or to propogandize or in this respect among students against those staff or to make an attempt to do such actions;
4.1.12. to make an attempt to create groups and to discriminate against religion, nationality, religion and faith;
4.1.13. to draw writings or stick pictures or emblems of ideological and political nature onto objects, door, windor, wall other other places;
4.1.14. to act for and against any political party at university or any other related bode and to propogandize in this respect;
4.1.15. to act in a way in or outside the university alone or in groups that may damage the reputation of the university;
4.1.16. to organize or take part in various events at university or any other related bodies without the permission of the authorized officials;
4.1.17. to present himself as an authorized official unless he is not entitled to represent the university or its any related body, to make statements or to take part in meetings or events that may damage the reputation of the university;
4.1.18. to enter prohibited places in the building or territory of the university;
4.1.19. to be member of the organizations that act illegally or to act in favor of such organizations;
4.1.20. to smoke in the prohibited places at university;
4.1.21. to copy from somebody or to enable someone to copy;
4.1.22. when a student uses uses another authori’s works (plagiarism) in his course or graduation papers.
V. Severe reprimand
5.1. severe reprimand is a written statement to warn a student that more severe punishments shall be applied in the case if any faults are revealed in his acts and behavior or if he repeats the disciplinary action. Severe reprimand shall be applied in the following cases:
5.1.1. the cases specified by the article 5.1 of these regulations are repeated;
5.1.2. when the teachers and colleagues of the university are threatened;
5.1.3. when they drink alcoholic drinks in the university building.
VI. Expulsion from university (for a semester or two or for longer period of time)
6.1. Expulsion from university – a written statement upon the order of an authorized official on expulsion of the student from university for a semester or two or for much longer period of time or his deprival of his rights to higher education at that university. Students will be expelled from university for 1 semester or 2 or for much longer period at following cases:
6.1.1. the student received a severe reprimand from university violates regulations again;
6.1.2. to offend the dignity and morality and personality of the students or teacher staff of the university severely;
6.1.3. to hold events, meetings, meetings and demonstrations or to propogandize that may deliberately or in a planned manner may damage the reputation ofo the University;
6.1.4. To do acts of criminal nature;
6.1.5. to use force against university staff or students;
6.1.6. to falsify signature in any other formal document the university owns or submitted to university;
6.1.7. to make changes or cause others to do changes to the university documents;
6.1.8. to interfere with the information system of the university, to get information in this way, to make changes to the information, to damage the normal activity of the system, to cause others to do so and try such other acts;
6.1.9. to take exam instead of another student;
6.1.10. to enable another student deliberately take exam on his behalf;
6.1.11. to damage or plunder the property of the university by guilty actions.
VII. Rule of application of discipline rules
7.1. A written statement shall be received from the student before applying disciplinary actions regarding the violation of disciplinary regulations;
7.2. Regardless of written statement of student, the violation that may lead to disciplinary responsibility shall be investigated maximum for 3 days, and 5 days in special cases. If needed, such period can be increased. The investigation shall be conducted by the instruction of rector and by a commission established for this purpose.
7.3. All students and employees of the university shall submit all information and documents to the person or commission who conducts investigation.
7.4. Disciplinary action can be applied during 1 (one) month after the day violations are revealed.
7.5. The student who is involved in investigation may not change his faculty and specialty at university or cannot be transferred to any other higher educational institution.
7.6. Upon the completion of the investigation, commission shall make a report and present written suggestions to the dean on application of any disciplinary action against the student. The faculty dean shall present a relevant presentation to rector in this respect.
7.7. Disciplinary action shall be implemented by the written order (decree or decision) of an official. The student shall be introduced the order (decree or order) during 3 business days. The rector’s orders shall be hung on advetisement boards of all faculties.
7.8. In the decrees and orders it is not allowed to use the expressions that humiliate the dignity and morality of students. Sərəncam və əmrlərdə tələbənin şərəf və ləyaqətini alçaldan ifadələrin işlədilməsi yolverilməzdir.
7.9. The information on the disciplinary action against the student shall be stated in the personal records and transcript.
VIII. The officials who are entitled to make decision on the disciplinary action
8.1. The decision regarding reprimand, severe reprimand and expulsion from university for 1 semester or two or for longer period of time, shall be made by the rector upon presentation made by the concerning faculty dean and commission.
IX. The regulations of appealing against the disciplinary action
9.1. The student may appeal against the disciplinary action during 3 days after the student is informed of the official order.
9.2. The appeal shall be directly addressed to the rector:
9.3. Commission of Appeal shall be established by rector regarding the appeals. This commission shall investigate the case during 5 business days. The persons who took part in the preliminary investigation cannot be the member of the Commission of Appeal.
9.4. The Commission of Appeal shall investigate the appeal and make suggestions on keeping validity, cancelling or making changes thereto.
9.5. The rector shall make the final decision on the basis of the recommendations of the Commission of Appeal, and this decision shall be final and obligatory.
9.6. If the student is involved in disciplinary proceedings during 1 year after the disciplinary action, he shall be deemed not absolutely have been involvedin the disciplinary proeedings.
9.7. The disciplinary action may be taken 6 months ahead of time for better performance and academic indicators.
[1] Plagiarism is an act or instance of using or closely imitating the language and thoughts of another author without authorization and the representation of that author's work as one's own, as by not crediting the original auth