- 1993-2001-ci illərdə Nəsirəddin Tusi adına ingilisdilli gimnaziyada təhsil almışdır.
- Magistratura, Azərbaycan Dillər Universiteti, Dilşünaslıq (İngilis dili), 2009-2011. Fərqlənmə ilə bitirmişdir.
- Bakalavriat, Azərbaycan Dillər Universiteti, Filologiya (İngilis dili müəllimi), 2004-2008. Fərqlənmə ilə bitirmişdir.
- Rektor, Azərbaycan Universiteti, 2017-ci ildən
- Azərbaycan Universiteti, Dillər kafedrası, müdir müavini, 2013-2017
- Böyük Britaniya, Sussex Ardingly Kolleci, elmi tədqiqatçı, 2012
- Azərbaycan Universiteti, Dillər kafedrası, müəllim, 2009-2013
- Azərbaycan Universiteti, Dillər kafedrası, laborant, 2008-2009
- Britaniya uşaq ədəbiyyatı
Elmi-təşkilati fəaliyyəti
- Middlesex Universiteti tərəfindən çap olunan “Children's Literature in Education Journal”ının redaksiya heyətinin üzvü
- “Social Issues” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü
- “İpək yolu” jurnalının baş redaktoru
- “Çağlayan” jurnalının baş redaktoru
- 2017-2025-ci illərdə 40-a yaxın yerli və beynəlxalq konfransın həmtəşkilatçısı
Təltifləri
- Özbəkistanın Mamun Universitetinin Elmi Şurasının qərarı ilə universitetdə tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi, peşəkar heyətin hazırlanması istiqamətində səyləri və təhsil sisteminin inkişafına verdiyi töhfələri nəzərə alaraq, həmçinin elm və təhsil sahəsində əldə etdiyi uğurlara əsasən “Fəxri professor” adı, 2025
- Elm və Təhsil naziri Emin Əmrullayevin 26 oktyabr 2023-cü il tarixli əmrinə əsasən “Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin 100 illiyi (1921 –2021)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı, 2024
- Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqının(ATİAHİ) Respublika Komitəsinin Rəyasət Heyətinin qərarı ilə ATİAHİ-nin yaradılmasının 100 illiyi münasibətilə Həmkarlar ittifaqı hərəkatında xidmətlərinə görə “Yubiley döş nişanı”, 2022
- Azərbaycan Universitetinin 30 illiyi münasibətilə və yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasında səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyətinə görə “Azərbaycan Respublikası qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı, 2021
- Təhsil nazirinin əmri ilə Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi münasibətilə elm və təhsil sahəsində yüksək nailiyyətlərinə görə “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı, 2019
- Amerika uşaq ədəbiyyatı (Ş. Xəlilli ilə birlikdə), Dərs vəsaiti, Bakı, 2025, 416 s.
- Britaniya uşaq folkloru (Ş. Xəlilli ilə birlikdə), Dərs vəsaiti, Bakı, 2021, 316 s.
- Robert Börns: Şeir, nəğmə körpüsü və sözlə hörülmüş dünya, (Ş.Xəlilli ilə birlikdə), Dərs vəsaiti, Bakı, 2019, 376 s.
- Britaniya uşaq ədəbiyyatı (Ş.Xəlilli ilə birlikdə), Dərs vəsaiti, Bakı, 2018, 435 s.
- “Britaniya uşaq ədəbiyyatı və onun uşaq şəxsiyyətinin formalaşmasında rolu”, Gender problemi və müasir Azərbaycan beynəlxalq konfransının materialları.Bakı: Azərbaycan Universiteti, 27 noyabr, 2019, s.33-38
- “Müasir uşaq ədəbiyyatı və gender”, Gender problemi və müasir Azərbaycan II respublika elmi konfransının materialları. Bakı: Azərbaycan Universiteti, 23 noyabr 2018. s.50-53
- “Britaniya uşaq ədəbiyyatının bəzi “qızıl” dövrü və istiqamətlərinin səciyyəvi xüsusiyyətlərinə dair”, Filologiya məsələləri jurnalı. Bakı: AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu, 2018, № 7. s.241 – 250
- “Artistic reflection of real life in Roald Dahl’s works”, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş “Davamlı inkişaf və humanitar elmlərin aktual problemləri” mövzusunda beynəlxalq konfransın materialları. Bakı:Azərbaycan Universiteti. 14-15 may 2018. s.185- 191
- “Milli mənəvi dəyərlərin qorunması Heydər Əliyevin amalı idi”, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü və hakimiyyətə qayıdışının 24-cü ildönümünə həsr olunmuş V beynəlxalq Elmi Konfransın materialı.Şamaxı, 23 iyun 2017, s.8-10
- “Britaniya uşaq ədəbiyyatının təşəkkülü və inkişafının bəzi aspektlərinə dair”, Dil və ədəbiyyat. Beynəlxalq elmi-nəzəri jurnal. Bakı: Bakı Dövlət Universiteti, 2017, № 2 (102). s.302-304
- “Gizli həqiqətlər və ingilis uşaq şeirindən seçmələrin Azərbaycan dilinə tərcüməsi”, Dil və ədəbiyyat. Beynəlxalq elmi-nəzəri jurnal. Bakı: Bakı Dövlət Universiteti, 2017, № 1 (101). s.431-435
- “Britaniya uşaq nağılları və onların Azərbaycan dilinə tərcüməsinin bəzi məsələləri”, Beynəlxalq Uşaq ədəbiyyatı Simpoziumu. Bakı, 21-23 aprel 2016. s.181-186
- “Дэвид Алмонд – создатель жанра магического реализма в Британской детской литературе (на примере повестей «Скеллиг» и «Малъчик, который плавал с пиранъями»)”, Elmi xəbərlər. Bakı: Azərbaycan Dillər Universiteti, 2015, №62. s.320-325
- “İngilis uşaq ədəbiyyatında Çarlz Dikkens mərhələsi”, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunmuş Gənc tədqiqatçıların III Beynəlxalq elmi konfransı. Materiallar. Bakı 17-18 aprel 2015. s.1067-1068
- “Формирование и пути развития Британской детской литературы (на материале произведений Чарльза Диккенса, Вильямя Теккерея и Льюиса Кэролла)”, The Fifth European Conference on Languages, Literature and Linguistics (10th February, 2015). Austria. Vienna. “East-West” Association for Advanced Studies and Higher Education GmbH, 2015. s.37-43
- “Британские литературные сказки ХХ века и их переводы на азербайджанский язык”, Актуальные вопросы, проблемы и перспективы развития гуманитарных наук в современном информационном пространстве: националъные и интернационалъные аспекты. Збирник науковых працъ (за материалами VIII Международный научно-практическая конференция 1 травия 2014 року). Лугансък: вид – во СНУ iъ. В.Даля, 2014. s.17-19
- “Luis Keroll yaradıcılığı və şəxsiyyət”, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 91-ci ildönümünə həsr olunmuş Gənc tədqiqatçıların II Beynəlxalq Elmi Konfransı. Materiallar. Bakı, 18-19 aprel 2014. s.386-387
- “İngilis–Amerikan uşaq ədəbiyyatına nəzər”, Humanitar elmlərin öyrənilməsinin aktual problemləri. Ali məktəblər arası elmi məqalələr məcmuəsi. Bakı Slavyan Universiteti, Mart 2013, №3. s.138-143

• British children's literature
• Member of the Editorial Board of "Children's Literature in Education Journal" published by Middlessex University
• Member of the Editorial Board of "Social Issues" journal
• Chief editor of "Ipek yolu" journal
• Chief editor of "Chaglayan" journal
• Co-organizer of more than 20 multi-local and international conferences in 2017-2022
• Honorary Professor, Mamun University, Uzbekistan, 2025
Awarded by the Scientific Council in recognition of significant contributions to the enhancement of the educational process, expansion of international collaborations, advancement of professional staff development, and notable achievements in the fields of science and education.
• Jubilee Medal – “100th Anniversary of Azerbaijan State Pedagogical University (1921–2021)”, 2024
Awarded by the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Emin Amrullayev
Conferred by the order dated October 26, 2023
• Jubilee Badge – “100th Anniversary of Independent Trade Unions Committee of Azerbaijan Education Employees (ATIAHI)”, 2022
Awarded by the Presidium of the Republican Committee of ATIAHI
Presented in recognition of service to the trade union movement on the occasion of the 100th anniversary of ATIAHI's establishment.
• Badge of Honor – “Advanced Education Worker of the Republic of Azerbaijan”, 2021
Awarded on the occasion of the 30th anniversary of Azerbaijan University and for effective scientific and pedagogical activity in the training of highly qualified specialists.
• Jubilee Medal – “100th Anniversary of Baku State University (1919–2019)”, 2019
Awarded by the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan
Conferred on the occasion of the 100th anniversary of Baku State University for outstanding achievements in the fields of science and education.
• American Children's Literature (co-authored with Sh. Khalilli), Textbook, Baku, 2025, 416 p.
•  British Children's Folklore (co-authored with Sh. Khalilli), Textbook, Baku, 2021, 316 p.
• Robert Burns: A Bridge of Poetry, Song, and a World Woven with Words (co-authored with Sh. Khalilli), Textbook, Baku, 2019, 376 p.
• British Children's Literature (co-authored with Sh. Khalilli), Textbook, Baku, 2018, 435 p.
• “British Children's Literature and Its Role in the Formation of Child Identity”, Proceedings of the International Conference on Gender Problem and Modern Azerbaijan, Baku: Azerbaijan University, November 27, 2019, pp. 33–38.
• “Modern Children's Literature and Gender”, Proceedings of the 2nd Republican Scientific Conference on Gender problem and Modern Azerbaijan, Baku: Azerbaijan University, November 23, 2018, pp. 50–53.
• Some characteristic features of the "golden" age and directions of British children's literature, "Philological Issues” journal. Baku: ANAS Institute of Manuscripts named after Mahammad Fuzuli, 2018, № 7. pp.241 – 250 (in Azerbaijani)
• “Artistic reflection of real life in Roald Dahl’s works” Materials of the international conference on "Sustainable development and actual problems of humanitarian sciences" dedicated to the 95th anniversary of National Leader Haydar Aliyev. Baku: Azerbaijan University. May 14-15, 2018, pp. 185-191 (in English)
• “Protecting national moral values was Heydar Aliyev’s goal” materials of the V International Scientific Conference, dedicated to the 94th birthday of National Leader Heydar Aliyev and the 24th anniversary of his return to authority. Shamakhi, June 23, 2017, p.8-10 (in Azerbaijani)
• “Formation of British children's literature and some aspects of its development” Language and Literature. International scientific-theoretical journal. Baku: Baku State University, 2017, № 2 (102). p. 302-304 (in Azerbaijani)
• “Hidden realities and translation of English Children's Poetry Selections into Azerbaijani” Language and Literature. International scientific-theoretical journal. Baku: Baku State University, 2017, № 1 (101). p.431-435 (in Azerbaijani)
• “Some issues of British children's tales and their translation into Azerbaijani language”, International Children's Literature Symposium. Baku, April 21-23, 2016. pp.181-186 (in Azerbaijani)
• “David Almond – the creator of genre magic realism in British children’s literature (on the examples of the novels "Skellig" and "The Boy Who Swam with Piranhas "), Scientific news, Baku: Azerbaijan University of Languages, 2015, № 62. pp. 320-325 (in Russian)
• “Charles Dickens’s stage in British children’s literature”, INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE OF YOUNG RESEARCHERS dedicated to the 92nd anniversary of the National Leader Haydar Aliyev. Materials. Baku, April 17-18, 2015. pp. 1067-1068 (in Azerbaijani)
• Formation and ways of development of British children’s literature (on the material of the  Charles Dickens’s works, William Thackeray and Lewis Carroll) The V European Conference on Languages, Literature and Linguistics (February 10, 2015). Austria. Vienna. “East-West” Association for Advanced Studies and Higher Education GmbH, 2015. p.37-43 (in Russian)
• “British literary tales of the twentieth century and their translations into the Azerbaijani language”, Current issues, problems and prospects for the development of the humanities in the modern information space: national and international aspects. Zbirnik of science works (for materials VIII International Scientific and Practical Conference 1 Grass 2014 Rock). Lugansk: view - in the SNU iъ. V. Dahl, 2014. s.17-19 (in Russian)
• “Lewis Carroll’s litrary career and personality”, INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE OF YOUNG RESEARCHERS dedicated to the 91st anniversary of the National Leader Haydar Aliyev;Baku, April 18-19, 2014. p386-387 (in Azerbaijani)
• “Overview of English-American children’s literature”, Actual problems of studying Humanitarian Sciences (Inter-university collection of scientific articles) Baku Slavic University, March 2013, No 3. p.138-143 (in Azerbaijani)