“20 Yanvar- xalqın öz azadlığı uğrunda mübarizəsinin zirvəsi” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasında  professor - müəllim heyətinin iştirakı ilə Azərbaycan xalqının həyatında mühüm rol oynamış  qanlı 20 yanvar hadisəsinin 32-ci  ildönümünə  həsr olunmuş “20 Yanvar - xalqın öz azadlığı uğrunda mübarizəsinin zirvəsi” mövzusunda dəyirmi masa  təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan kafedra müdiri Ülviyyə Rəhimova 20 yanvar faciəsinin canlı şahidi olduğunu bildirib: “Şəhidləri torpağa tapşırmağa gedən izdihamın içində mən də var idim. Həmin gün hamı eyni əhvalda idi... Hamı eyni ağrı ilə yaşayırdı və kütlə sanki dönüb bir fərd olmuşdu. Hər zaman böyük xilaskar hesab edilən, gül-çiçəklə qarşılanan "Qızıl Ordu" qanlı qərənfillərlə dolu küçələrdə iz buraxmışdı. Biz həmin gün mədəni şok yaşadıq! Azərbaycan artıq kimin nə olduğunu anlamışdı! Mart soyqırımını törədən cəlladların qəbrinə gül-çiçək qoyan, şərəfinə silsilə poemalar qoşan manqurdlaşan beynimiz ayılmışdı! Bax bu, bizim həmin gün əldə etdiyimiz qələbə idi! Folknerin təbirincə desək, məğlubiyyətə uğramış xalqın uğur qazanmış beyni idi!”
Dəyirmi masada daha sonra professorlar Qorxmaz Quliyev və Asif Hacıyevin çıxışları dinlənilib. Professor Qorxmaz Quliyev qeyd edib ki, 20 Yanvar faciəsi matəm  deyil,  xalqın öz azadlığı uğrunda mübarizəsinin zirvəsi və qələbəsidir. Prof. Asif Hacıyev bildirib ki, baş vermiş faciələr hər bir xalqın özünü dərk etməsində mühüm rol oynayır.
Çıxışlarda qeyd olunub ki,   20 Yanvar faciəsinin qan izləri, göz yaşları, qanlı gecənin ilk harayı, ilk əks-sədası ədəbiyyatın ən operativ, mahiyyəti etibarilə hissiyyata köklənmiş janrı olan poeziyada öz əksini tapıb. Şəhidlərimiz hələ torpağa tapşırılmamış Xalq şairi Qabilin yazdığı “Mərsiyə” ədəbi prosesi təlatümə gətirib. Şairin ürək parçalayan misraları xalqın dərdinə, kədərinə, əhval-ruhiyyəsinə qarışıb. Qabilin harayına Məmməd Aslan “Ağla, qərənfil, ağla” şeiri ilə qoşulub. Vaxtında və zamanında yazılan bu şeir vaxtilə Natavanın ana fəryadı ilə yaratdığı  qərənfil obrazının bütövlükdə abidəsini ucaldıb. Bəxtiyar Vahabzadənin dörd aya yazdığı “Şəhidlər” poeması isə “20 Yanvar müsibəti”ni dastanlaşdırıb. Xalqımızın, millətimizin başına gətirilən qanlı faciənin geniş mənzərəsini, tablosunu ədəbiyyatımızda əbədiləşdirib.
O ağır, o qanlı günlərdə Nəbi Xəzri, Cabir Novruz, Xəlil Rza Ulutürk, Məmməd Araz, Sabir Rüstəmxanlı, Fikrət Qoca, Musa Yaqub, Musa Ələkbərli qələmindən süzülən göz yaşları dərdlərimizə ağı deyıb. Xalq şairi Zəlimxan Yaqubun,  Nəriman Həsənzadənin “Şəhidlər xiyabanı” adlı şeri müqəddəs yerdə - Şəhidlər Xiyabanında hər kəsi bir anlıq dayanmağa, düşünməyə və “Şəhidlər Xiyabanı” adlı bir dünyanın sakinlərinin taleyini dinləməyə səsləyib.

“January 20 - the peak of the people`s struggle for their freedom” was held
The Department of Azerbaijani Language and Literature organized a round table on "January 20 - the peak of the people's struggle for freedom" dedicated to the 32nd anniversary of the bloody January 20 events, which played an important role in the life of the Azerbaijani people.
Opening the event, the head of the department Ulviya Rahimova said she witnessed the January 20 tragedy: “I was among the crowd going to bury the martyrs. Everyone was in the same mood that day ... Everyone was living in the same pain, and the crowd seemed to turn into one individual. The Golden Army, always considered a great savior and greeted with flowers, left its mark on a street full of bloody carnations. We had a cultural shock that day! Azerbaijan already understood who was who! Our mangled brains, who laid flowers at the graves of the executioners of the March genocide and added a series of poems in their honor, woke up! That was the victory we won that day! In Faulkner's words, it was the successful brain of a defeated nation! ”
Then the speeches of professors Gorkhmaz Guliyev and Asif Hajiyev were heard at the round table. Professor Gorkhmaz Guliyev noted that the tragedy of January 20 is not mourning, but the culmination and victory of the people's struggle for their freedom. Prof. Asif Hajiyev said that the tragedies played an important role in the self-awareness of every nation.
It was noted in the speeches that the traces of blood, tears, the first scene of the bloody night, the first echo of the January 20 tragedy were reflected in poetry, which is the most operative and emotional genre of literature. Our martyrs have not yet been buried. The poet's heartbreaking verses mingled with the people's sorrow, grief and mood. Mammad Aslan joined Cain with the poem "Mind, carnation, mind." This poem, written at the right time, raised the whole monument of the image of carnations created by Natava with her mother's cry. The poem "Martyrs" written by Bakhtiyar Vahabzadeh for four months narrated the "January 20 tragedy". He immortalized in our literature the wide picture of the bloody tragedy that befell our people and nation.
In those difficult and bloody days, the tears flowing from the pen of Nabi Khazri, Jabir Novruz, Khalil Rza Uluturk, Mammad Araz, Sabir Rustamkhanli, Fikret Goja, Musa Yagub, Musa Alakbarli mourned our sorrows. People's poet Zalimkhan Yagub's and Nariman Hasanzadeh's poem "Alley of Martyrs" called on everyone to stand for a moment in the holy place - the Alley of Martyrs, to think and listen to the fate of the inhabitants of a world called "Alley of Martyrs".